Sverige springs ifrån efter att mjölkkvoterna släppts

Efter att mjölkkvoterna släpptes fria i EU den första april i år, visar statistiken vad som skett i mjölksektorn i olika länder. Till skillnad från Sverige, har flera EU-länder kraftigt växlat upp sin mjölkproduktion.

Förändring av mjölkleveranserna i EU mellan april-maj 2015, jämfört med samma period 2014. Källa: Eurostat, FEGA, AGEA

Som bilden ovan visar har den svenska mjölkmängden sjunkit med en procent, om man jämför perioden april-maj 2015 med samma period året innan.

Andra länder som backat är Rumänien (-8,7%), Cypern (-4,5%), Estland (-4,4%), Kroatien (-3,1%), Grekland (-2%), Österrike (-0,8%), Frankrike (-0,2%) och Lettland (-0,1%).

Övriga länder i EU har en stigande mjölkinvägning månaderna direkt efter kvotfriheten. Mest utstående är Ungern, som ökat med 7,2 procent, samt Irland som ökat med hela 11 procent. 

Jordbruksaktuellt
Tel: 019-16 61 30
E-post: redaktionen@ja.se

Artikeln publicerades måndag den 10 augusti 2015

Nyhetsbrev

Prenumerera på vårt nyhetsbrev
Direkt i din inkorg!

Relaterat

Senaste