Sena stöd till de som gjort brukarskifte
De lantbrukare som gjort någon typ av överlåtelse, eller så kallat brukarskifte, får sina stödutbetalningar senare i år eller i början av januari, då IT-systemen inte är på plats för att hantera detta ännu.
– Just nu är det problem om man gjort ett brukarskifte. Vi har en lösning för att kunna få ut pengar till de allra flesta under december eller januari, säger Marie Richter, på Jordbruksverkets stödförvaltning.
IT-system som krånglar
Marie berättar att Jordbruksverket har prioriterat den stora massan när det gäller att få ut betalningarna men att man jobbar på att få till en lösning för de som är involverade i brukarskiften. Totalt är det 3 000 som är involverade i brukarskiften, men alla väntar inte på att få pengar.
– Det finns olika varianter av brukarskiften, en del har överlåtit delar och då får man pengar för marken man haft sedan tidigare.
Pengarna kommer alltså förhoppningsvis i december eller januari, men man kommer troligtvis inte kunna få pengar för alla stöd man sökt samtidigt, utan ersättningen kommer att komma i portioner. De största och vanligaste stöden kommer sannolikt först.
– Problemet har att göra med att vi bygger nya IT-system och detta är en klurig sak att lösa it-tekniskt.
Förra året fanns det en lösning som var halvmanuell, men den går inte att återanvända i år.
Visste inget i våras
Om man som lantbrukare vetat att detta skulle bli ett problem, hade man kanske väntat med överlåtelsen, men inte ens Jordbruksverket visste att detta skulle bli ett så stort problem. Därmed är det flera lantbrukare som upptäckt anledningen till de försenade stöden först i samband med uteblivna utbetalningar.
– Vi såg inte direkt det här i våras, att det skulle bli så komplicerat, då hade vi gått ut med information för att undvika det för så många som möjligt. Det finns säkert de som hade kunnat vänta med överlåtelsen, avslutar Marie.