Fågelinfluensan: 37 000 avlivas och skyddsområde införs

Jordbruksverket inför ett skyddsområde med tre kilometers radie och ett övervakningsområde med tio kilometers radie i området runt den värphönsgård som fått fågelinfluensan i Helsingborgstrakten. 

Fågelinfluensan har konstaterats på en gård i Helsingborgstrakten och nu påbörjas avlivningen av runt 37 000 djur. För att hindra smittspridning har man infört skyddszon och övervakningszon i området. Foto: Carolina Wahlberg

Detta innebär att det är förbjudet att transportera levande fåglar, kläckägg och fågelprodukter i både skyddsområdet och övervakningsområdet. Obehöriga får heller inte gå in i djurstallarna. När det gäller transporter är det dock möjligt att söka om dispenser för vissa transporter i området.

En ökad skyddsnivå är sedan tidigare utfärdad i hela landet för att motverka spridningen. Det innebär bland annat att djuren ska hållas inomhus.

Den besättning som smittats, är avspärrad och runt 37 000 värphöns ska avlivas inom kort, rapporterar TT. Totalt har den drabbade gården tolv hönshus men bara ett är i dagsläget drabbat.

Jordbruksaktuellt
Tel: 019-16 61 30
E-post: redaktionen@ja.se

 

Artikeln publicerades torsdag den 24 november 2016

Nyhetsbrev

Prenumerera på vårt nyhetsbrev
Direkt i din inkorg!

Relaterat

Senaste