Köar för att föda upp antibiotikafria grisar

Intresset för att föda upp grisar utan antibiotika växer snabbt i Danmark. Konsumenterna vill köpa och bönderna får mer betalt. Nu köar lantbrukare för att få börja med antibiotikafri uppfödning. 

Efterfrågan på antibiotikafritt griskött är stor i Danmark som börjat satsa på antibiotikafria grisar. Ytterligare 100 uppfödare står på kö för att vara med. Foto: Thinkstock

På den danska lantbruksmässan Agromek stod det klart att minst 100 uppfödare vill börja med antibiotikafritt. Inte så konstigt kanske, i och med att Danish Crown sedan oktober 2016, ger en merbetalning på 2,52 kronor per kilo, för de medicinfria grisarna, rapporterar PigProgress.

Varje vecka slaktas mellan 3 000 och 4 000 grisar för vilka det betalas ett premiumpris. Grisarna kommer från 23 gårdar runt om i Danmark som strävar efter en helt antibiotikafri uppfödning. I genomsnitt lyckas de med mellan 60 till 80 procent av grisarna.

De 100 bönder som står på kö, kommer att kunna leverera konceptgrisarna så fort marknaden finns. Förutom det stora intresset i landet, är det i dagsläget ett stort intresse för köttet i USA, där det finns en stor efterfrågan för antibiotikafria produkter.

Jordbruksaktuellt
Tel: 019-16 61 30
E-post: redaktionen@ja.se

 

Artikeln publicerades tisdag den 13 december 2016

Nyhetsbrev

Prenumerera på vårt nyhetsbrev
Direkt i din inkorg!

Relaterat

Senaste

”Nästa generations lantbruk handlar både om människorna och maskinerna”

– Årets tema ”Nästa generations lantbruk” genomsyrar allt vi gör. Och när vi tänker på nästa generations lantbruk, så handlar det både om människorna, maskinerna och hur man arbetar inom branschen i framtiden. Den teknik vi har idag, men också teknikskiftet som kommer med både robotar, AI och allt som kommer med det, säger Carolina Axelsson, mässansvarig för Elmia Lantbruk.

Kommentera