Redaktion

Ausrine Öhrström

Journalist/Teknikreporter

019-16 64 64

ausrine@ja.se

Carolina Wahlberg

Journalist

019-16 61 35

carolina@ja.se

Emma Sonesson

Journalist

0736-50 49 83

emma@ja.se

Erik Brink

Journalist

070-600 45 48

erik@ja.se

Madeleine Rapp

Journalist

073-632 89 97

madeleine@ja.se

Pär Andersson

Journalist

073-925 05 41

par@skogsaktuellt.se

 

Säljare

Camilla Rohlén

Säljare

0790680670

camilla@ja.se

Maria Sandberg

Säljare & Grafisk formgivare

019-16 61 36

maria@ja.se

Mats Olson

Säljare

019-16 64 61

mats.olson@ja.se

Pernilla Sjösten

Säljare & Grafisk formgivare

019-16 61 40

pernilla@ja.se

Robert Eklund

Säljare, Skog

019 - 16 61 44

robert@skogsaktuellt.se

 

Produktion & Formgivning

Malin Strandli

Grafisk formgivare

019-16 61 31

malin@ja.se

Michael Bodin

Grafisk formgivare

019-16 64 69

michael@ja.se

 

Administration & Prenumeration

Annica Coelho

Prenumerationer och fakturafrågor

019-16 61 38

annica@ja.se

Stefan Ljungdahl

VD, Ansvarig utgivare

019-16 61 34

0733-67 38 50

stefan@ja.se

 

Ekonomi & Administration

Eva Bergman

Ekonomi

019166132

eva@ja.se

 

Agriprim/IT

Morgan Morléh

Support, Drift, Systemunderhåll & Utveckling

019-16 61 42

morgan@agriprim.se

 

Nyhetsbrev

Prenumerera på vårt nyhetsbrev
Direkt i din inkorg!

Senaste

Vem bestämmer vem det är som har rätt att vara bonde? 

Krönika: På 60-talet premierade lantbruks­nämnden ett urval av gårdar som kunde få bidrag för investeringar samt låga räntor på sina lån. Dessa gårdar rustades upp i koncentrerad rationalisering (KR) medan granngårdarna många gånger fick stänga ladugårdsdörrarna och arrendera ut marken. Efter inträdet i EU, blev betesputsen ett verktyg för att den bortvalda bonden fortsatt kunna ha kvar marken och ta igen jordbruksstödet. Vilket har lett till ytterligare svårigheter i norrländska bygder att utvidga produktionsgårdarnas arealer. 

 

Kommentera