Sidan kräver inloggning
För att visa denna sida måste du logga in.
Fyll i dina inloggningsuppgifter nedan.



För att visa denna sida måste du logga in.
Fyll i dina inloggningsuppgifter nedan.
Nu är den här – rapporten från Sverigeförsöken 2025. I den samlar Hushållningssällskapet nya, oberoende fältförsöksresultat från hela landet, med konkreta svar på några av växtodlingens mest aktuella frågor.
KommenteraDen amerikanska miljömyndigheten U.S. Environmental Protection Agency (EPA) har nyligen skickat ett brev till tillverkare av dieselmotorer som används i lantbruksmaskiner eller andra arbetsmaskiner, för att klargöra hur avgassystem får hanteras vid service och reparation.
KommenteraEfter kritik från FN om försening presenterade regeringen till slut sin handlingsplan för biologisk mångfald, som berör både hav och land.
KommenteraJag har nu kollat på dokumentären ”Vår jord” på SVT Play. Jag tycker det är väldigt bra att filmen tydliggör hur viktigt gräsätande djur är för att skapa förutsättning – avsättning – för flerårig vall som nyckelgröda i hållbara odlingssystem. Men det finns några punkter en tittare behöver ha med sig som inte sägs i filmen vilken gör att den riskerar att leda till fel slutsatser och beslut.
Kommentera
Niklas Ingvarsson är produktchef för utsäde på Svenska Foder, och enligt honom finns det just nu en tydlig trend att odla malt för whiskeyproduktion. En gröda som ger hög premie.
KommenteraTill hösten tar Hovslagarutbildningen Västernorrland nästa stora steg och blir en yrkeshögskoleutbildning (YH).
KommenteraPlogspecialisten, med säte i Sjuntorp strax söder om Trollhättan, blir återförsäljare av Ovlacs kompletta program av plogar samt Farmimplements sortiment av slitdelar för alla märken.
KommenteraFörra veckan presenterade regeringen en ny strategi för kommande CAP. En strategi som välkomnas av LRF.
KommenteraJulia Eriksson är produktansvarig för utsäde på Varaslättens lagerhus. Enligt henne är tillgången god, men man bör ändå inte vänta in i det sista med sina inköp, om man vet vad man vill odla.
KommenteraInför vårbruket har många kunder varit tidiga med att köpa in utsäde. Men tillgången är fortsatt god enligt Madeleine Mortin, produktchef utsäde på Lantmännen.
Kommentera
Copyright© Jordbruksaktuellt 2026.
Sidans innehåll och bilder är skyddade enligt lagen om upphovsrätt.